دسته‌بندی نشده

تاریخچه کیف از گذشته تا امروز

تاریخچه کیف

هنر، مد و تاریخ، سه مفهوم جدایی ناپذیر که یکدیگر را شکل می دهند. در سیر تحول مد، تاریخچه کیف و مراحلی که طی کرده است در واقع نمونه خوبی از این است که چگونه انسان هنر، مد و البته تاریخ را شکل داده است. در این مقاله دو قسمتی، می خواهیم ماجراجویی کیف را که از زمان مرد یخی (Iceman) در زندگی ما بوده است، با شما به اشتراک بگذارم.

یکی از بهترین مثال‌ها برای اینکه چگونه عرضه و تقاضا می‌تواند یک صنعت را شکل دهد، توسعه و تاریخچه کیف و کیف پول است. این نیاز به طور طبیعی از افرادی ناشی می شود که می خواهند وسایل خود را حمل کنند. با این حال، هر چه زمان می گذرد، حس مد روز را نشان می دهد و حتی تعریف می کند.

سبک منحصر به فرد کیف در واقع بخشی از تاریخ است. به عبارت دیگر، وقتی به یک مدل نگاه می کنیم، بدون نیاز به گفتن، می توان دید که آن مدل کدام دوره را منعکس می کند. برای مثال وقتی می گوییم کیف کِلی (Kelly Bag) ، که در مقالات بعدی حتما تاریخچه کیف آن را بازگو خواهیم کرد، آیا به گریس کلی و دهه 50 فکر نمی‌کنید؟

کیف کلی

البته این کیف با هر نسل و اشیاء قیمتی که برای حمل مناسب می‌دانند سازگار است و با خلاقیت و نوآوری به مدرن شدن خود ادامه می دهد. تاریخچه کیف کلی به عنوان بخشی از این روند دائماً در حال بازنویسی است.

بیایید سفر خود را در تاریخچه کیف با قدیمی ترین کیف دنیا آغاز کنیم

تیرولی، مرد یخی (Tyrolean Iceman)، صاحب قدیمی ترین کیف بازمانده است. این کیف یا کیسه مرد یخی اوتزی که گمان می رود بین 3100 تا 3400 قبل از میلاد زندگی می کرده است نیز به ما نشان می دهد که اختراع کیسه چقدر به عقب باز می گردد. قطعا اختراع کیف به اندازه اختراع چرخ می‌تواند مهم باشد.

Tyrolean Iceman

وقتی از تاریخچه کیف و تحول آن حرف می زنیم نمی توان از مصر نام برد. آنهایی که در هیروگلیف های (نقاشی ها و حروف مصری کشیده شده بر روی دیوارها) مصری به تصویر کشیده شده اند در مدل کیسه ای هستند. این کیسه ها که مخصوصا روی کمر و باسن حمل می شوند از چرم مقاوم یا پارچه گرانبها ساخته شده اند.

اول از همه باید بگوییم ارزش یک کیف خوش ساخت از نظر کیفیت و همچنین جذابیت زیبایی از لحاظ تاریخی قابل توجه است. زیرا کیف که از روی یک نیاز زاده شده است، به موازات تغییر تقاضاها در طول قرن ها خود را توسعه داده است. برخی از کیف ها برای طبقه کارگر مناسب بودند، مانند کیف های پیام رسان، در حالی که برخی دیگر به طور خاص برای نخبگان طراحی شده بودند. کیف های خاص و سفارشی تری برای طبقه اشراف تولید شد. به عنوان مثال، مدل های سفارشی با محفظه های مخفی بلافاصله توجه طبقه اشراف را به خود جلب کرد و به این ترتیب کیف به نمادی از مقام عالی تبدیل شد.

توسعه و تاریخچه کیف در قرن 14 و 15

تا قرن هفدهم، لباس ها جیب نداشتند، بنابراین هم زنان و هم مردان مجبور به حمل کیف بودند. در قرون گذشته، کیسه هایی که فقط سکه حمل می کردند «کیف پول» نامیده می شدند. این کیف ها بسیار مهم بودند زیرا لباس ها هنوز جیب نداشتند. مدل های کیف مانند را با نخ به کمربند می چسباندند و از کمر آویزان می کردند. این کیف‌های بند کشی که به نام‌های Hamondeys یا Tasques نیز شناخته می‌شوند، بسیار شیک بودند. در نهایت، کیف بند کشی به طور برجسته روی یک طناب بلند از کمربند آویزان شد. هر مدل با توجه به وضعیت و سبک زندگی صاحبش متفاوت بود.

کیف کمربندی

با اهمیت یافتن مذهب، این کیف‌هایی که به عنوان کیف پول استفاده می‌شدند با تصاویر مذهبی تزئین شدند. در مسائل عشقی، نامزدی و ازدواج نیز به ابزاری تبدیل شده است. داستان های عاشقانه روی آنها گلدوزی شد. بنابراین، کیف نه تنها به یک ضرورت، بلکه به یک شاخص وضعیت برای مردم تبدیل شد.

یک کیف متعلق به دهه 1500 در Tassenmuseum در هلند نمونه ای شگفت انگیز از این تغییر است. این کیف با 18 جیب و محفظه مخفی دارای فریم آهنی بوده و از چرم بزی ساخته شده است.

تاریخچه کیف

تاریخچه کبف در قرن 16 و 17

با پایان دوران تاریکی، روندهای جدیدی در مد آغاز شد. زنان به جای بستن کیسه ها به دور کمر، شروع به پوشیدن آن ها در زیر دامن خود کردند. اما در زمان الیزابت، دامن زنان به طرز باورنکردنی گشاد شد. با این حال، این بار کیسه ها به ناچار در آن دامن ها گم شدند. طبیعتاً آنها می خواستند از کیف زنانه خارج از این دامن ها استفاده کنند.

در این میان کیف که به اکسسوری مهم طبقه اشراف تبدیل شده بود، بر اساس نیاز و تقاضا تغییر شکل داد و مدل کیف جدیدی به نام ساک متولد شد. این کیسه‌های چرمی یا پارچه‌ای بزرگ کیف‌مانند به‌ویژه توسط دهقانان و مسافران مورد استفاده قرار می‌گرفت.

از سوی دیگر، همچنین در این دوره بود که مدل‌های پیام‌رسان ظاهر شدند که به وضوح نیازهای طبقه کارگر را برآورده می‌کردند. با نیاز به حمل اسناد و اقلام بزرگ، کیف بزرگ پیام رسان با طراحی خوب مورد تقاضا قرار گرفتند.

گفتیم کیف ها از روی ناچاری به وجود آمده اند و بهترین مثال آن «کوله های شیرین» است. در زمانی که بهداشت شخصی تقریباً وجود نداشت، مردم شروع به پر کردن این بسته‌های کوچک با ادویه‌ها و گیاهان معطر کردند و با خود حمل می‌کردند تا بوی بدشان را سرکوب کنند. کیسه های کوچک با رایحه اسطوخودوس که امروزه در داخل ملحفه ها و لباس ها در خانه های ما قرار می گیرد، نتیجه تکامل این نیاز به زمان حال است.

مد و تاریخچه کیف در قرن 18 و 19

در قرن هجدهم، لباس‌های زنان ساده‌تر و باریک‌تر شدند. به موازات این روند مد، تعداد جیب ها کاهش یافت و کیف های دستی، یک کالای اصلی بریتانیایی، شروع به ظاهر شدن کردند.

تاریخچه کیف

در قرن نوزدهم، مد جیبی بازگشت، اما کیف های دستی همچنان تاج و تخت خود را حفظ کردند. تاریخچه کیف صفحه جدیدی را با انقلاب صنعتی باز کرد. زیرا با ورود راه آهن، چمدان سنتی به گونه ای تغییر شکل داد که برای سفر مناسب باشد. بنابراین کیف هایی برای مسافرت ها طراحی و ضروری شدند.

کیف اخرهفته

در این میان دو برندی که جای خود را در دنیای کیف و مد گذاشته اند متولد شدند. در سال 1854، لویی ویتون، تولید کننده چمدان، و تیری هرمس، تولید کننده تسمه و زین، وارد این صنعت شدند.

تولد این دو برند نیز اولین گام های شوق کیف و تحقق کیف به عنوان نشانه ای از موقعیت اجتماعی است.

تغییرات در زندگی مردم، برجسته شدن زنان در زندگی اجتماعی و البته 2 جنگ بزرگ که سرنوشت جهان را تحت تأثیر قرار داد.

تاریخچه کیف ادامه دارد….

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.